Airbnb 35 yıl önce de vardı, 10 yıl sonra da olacak, ama nasıl?

Haftasonu kitaplığımı düzenlerken eski bir kitabın arasında bu mektubu buldum. 1987 yazından, lise 2’den 3’e geçtiğim yaz tatili. Mektup cocukluğumun geçtiği Kuşadası Davutlar’daki evimize gelmiş. Arkadaşım Çeşme’deki yazlıklarının Ağustos’un ikinci yarısında boş olacağını, 5 arkadaş gelip kalabileceğimizi yazmış. 2 haftalığına 100,000TL istemiş, ben baktım siz bakmayın, yaklaşık $115 ediyor, yani 1500TL, eh beş kişi, kişi başı bir hafta 150TL gayet insaflı. En sonda da bu süre için fazla para getirmememizi salık vermiş örneğin (bugünün parasıyla) 750TL yeter demiş.

Bu size ne çağrıştırıyor? Airbnb değil mi? Bundan yaklaşık 35 yıl önce, ne cep telefonu var, ne e-posta, ne de internet. Ama ihtiyaç aynı. Birisi atıl kalan evini kullandırmak istiyor, diğer taraf da belki hesaplı bir tatil, belki de bir ev sıcaklığı arıyor tatil yerinde.

Web 2.0 sıfır bu ihtiyacı bir ekonomiye dönüştürdü. Şimdi web 3.0’ın arifesinde olduğumuz söyleniyor. 5G’ler, metaverse’ler vs, kripto teknolojisi de bir altyapı sağlıyor.

Acaba bu gelişmeler eskinin hangi ihtiyaçlarını karşılayacak? İşte size milyon hatta milyar dolarlık soru! Bu soruya doğru cevap verenler yeni zenginler olacak.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum
  • Bu arkadaşın şuan ne is yaptığını merak ettim. Ailenin boşaltacağı evi hem kiraya vermek hemde kendi konfor alanını bozmayacak arkadaşları etrafında ücret karşılığı toplamak. Akıllıca

Okumaya devam edin