DYF Kitap Kulübü ile Good Business

Kitap kulübümüzün 12inci buluşmasında Mihaly Csikszentmihalyi’nin Good Business – Liderlik Akış ve Anlam Yaratma adlı kitabını konuştuk.

Geçtiğimiz yıl 20 Ekim’de 87 yaşında hayata gözlerini yuman Macar asıllı Amerikalı psikolog 1990’larda üzerinde çalışmaya başladığı Akış kavramı ile psikoloji alanında ciddi bir etki sahibi olmuştu. Kasım ayında bu teorisini anlattığı Akış adlı kitabını okumuştuk. Bu kitap ise ilkinden 11 yıl sonra yayınlanmış ve akışın iş dünyasında nasıl sağlanabileceği üzerinde duruyor.

Kitap günümüzden yaklaşık 20 yıl önce yayınlanmış olsa da bugün geçerliliğini çok daha fazla hissettiriyor. Tüketime dayalı bir hayat tarzının neden bizi tatmin etmeyeceğini, çevresine katkı sunma ve kendini geliştirmeye dayalı bir çalışmanın ise mutluluğun anahtarı olabileceğini anlatıyor.

Kitabı bütün yöneticilerin okuması gerektiğini özellikle patron katılımcılarımız ifade etti. Ben de bir kitaptan küçük bir alıntı yapayım, liderlerin kulağına küpe olsun diye: Üç şey yapabilirsiniz; iş yerinin koşullarını mümkün olduğunca akışa uygun hale getirmek, işe anlam katan değerleri bulmak ve işlerinde tatmin arayan bireyleri seçerek ve onları ödüllendirerek kurumun bütününün moralini olumlu yöne yönlendirmek. Bunu nasıl yapabileceğinizi de kitabı okuyarak veya katılımcılarımızı dinleyerek öğrenebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin