Foto: Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk / Unsplash

E-bültenden beklentimiz

Yerli yabancı online pazarlama uzmanları e-postanın parlak geleceğinden bahsediyorlar, herkese bir e-posta listesi oluşturmasını tavsiye ediyorlar, bağlantılarınızı sosyal medya tiranlarının “eline” bırakmaktansa. Ben de bu tavsiyeye uydum ve bir yılda 1000 kişiye dayandık.

Öte yandan e-bültenler posta kutularında bayağı bir yer kaplamaya başladılar, geçen onları toparlayan bir app bile gördüm (unroll.me) ama indirmeye cesaret edemedim. Kimbilir o ortalığı nasıl karıştıracaktı.

Bu bültenlerin bir kısmına bir içeriğe bedava erişmek için kaydoluyoruz, ya bir webinara girmek için. Bir çoğundan bir gün lazım olur diye (şimdi olmuyorsa sonra nasıl olacaksa) çıkmıyoruz. Bazısını bir ara okuruz diye atlıyoruz ama büyük bir mental yük oluyor, çoğunlukla da dönüp okumuyoruz. Tabii herkesin birden fazla e-posta hesabı da var, ben bir şekilde konularına göre farklı e-posta hesabı vermeye çalışıyorum ama yine de tam bir keşmekeş.

Yalnız bazı bültenler var ki, mutlaka girip neler yazıyor diye bakıyoruz, bazen içindeki bir linke tıklayıp okumaya devam ediyoruz. İşte onu merak ediyorum, size bir e-bülteni okutan ne oluyor?

Seçeneklerde yakalayamamış olabilirim yorumlara yazarsanız sevinirim. Yazacaklarınız benim de bültenlerime ışık tutacak. Ha bu arada bende az bülten var, sizi de beğenerek takip ediyorum sizinkine de kaydolayım derseniz, sitemi ziyaret ettiğinizde bir süre sonra pop-up çıkıyor, onu doldurmanız yeterli.

Seçenek açıklamaları
a.Gönderen/hazırlayan kişiyi beğenmeniz, onun sizdeki kredisi, onun paylaşacağı herhangi bir şeyle ilgileneceğinizi düşünmeniz
b.İşimde kullanacağım bilgiyi hap şeklinde vermesi, tam arşivlik (trendler, raporlar, haberler vs)
c.Size bir içerik üretmenize ilham veya malzeme vermesi
d.Okurken sizi eğlendirmesi

Öncelikle oy veren herkese teşekkür ediyorum. İlginç bulduğum bir tespiti paylaşmak istiyorum: Bültenden alınan fayda sol/sağ beyin gibi tam ortadan ikiye ayrılmış bence. Sol beyin ihtiyacı (bilgi %49), sağ beyin ihtiyacı (beğeni, ilham, eğlence – %51). Bilmem katılır mısınız? 😁

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin