Foto: Craig Ren / Unsplash

Mentor’a mı, mastermind’a mı, koç’a mı ihtiyacınız var?

İş hayatınızı veya özel hayatınızı düşündüğünüzde aşağıdaki sorulardan hangisine daha güçlü bir “Evet” diyorsunuz?

Benim geçtiğim yollardan geçmiş ve yol almış birinin teşvikine mi ihtiyacım var?
İyi durumdayım ve daha iyisini yapmak için benzer düşünce yapısında insanların yanında olmam mı gerekiyor?
Hedeflerime ulaşmakta zorlanıyor muyum?

Okuduğum bir makalede diyor ki;

İlk soruyu seçtiyseniz bir mentör’e ihtiyacınız var. Mentör tecrübeli ve güven veren bir danışmandır.

Diyelim ki genç bir halkla ilişkiler uzmanısınız. Bu alanda dirsek çürütmüş ve yol açmış bir profesyonel sizin mentörünüz olabilir. Hatta bundan haberi olması bile gerekmez. Onun yaşam öyküsünü anlattığı kitaplarını okuyabilir, varsa online dersini satın almak iyi bir başlangıç olur. Hatta sonra kendisine yazıp, sizi nasıl etkiiediğini paylaşabilirsiniz. Sizinle iletişime geçmese bile onun size yaptığı katkıdan memnun olmasını sağlamış olursunuz.

İkinci soruyu seçtiyseniz, size mastermind grubu lazım. Yüksek motivasyona sahip birbirlerini teşvik etmek ve geliştirmek için can atan insanlardan oluşan bir grup. İşinde başarılı olan birbirinizden birşeyler öğrenebileceğiniz kişilerle yanyana olmak çok iyi bir gelişme fırsatıdır.

Üçüncü soruyu seçtiyseniz, bir iş veya yaşam koçu aramalısınız. Bu kişi sizi bulunduğununuz yerden olmak istediğiniz yere gitmenize yardımcı olur.
Koç içinde bulunduğunuz durumu değerlendirir, sizi dinler ve sıkıştığınız düşünce yapısından çıkmaya yönlendirir.

Seçeneklerden hangisini seçerseniz seçin birkaç noktayı değerlendirmelisiniz. Bu beraber çalışacağınız kişi/lerle değerleriniz örtüşüyor mu? Onları kendinize rehber olarak görebiliyor musunuz? Beraber hatrı sayılır bir zaman geçirmek isteyeceğiniz kişilere benziyorlar mı? Sizi en iyi şekilde zorlayabilecekler mi?

İşte DER-YA’yı kurma sebeplerinden biri bu, iş hayatında (az ya da çok) tecrübe kazanmış kafa dengi insanları bir araya getirmek, birbirlerinin gelişimi için güvenli ve pratik bir paylaşım alanı oluşturmak. İnisiyatiflerimizden biri de mastermind grubu olacak, ben ADA adını verdim, (Akıl DAnışma grupları). Daha fazla bilgi edinmek için linkteki sayfayı inceleyebilir, hatta daha iyisi 12 Eylül Pazar akşamı ilk buluşmamıza katılabilirsiniz. Ben size nasıl bir topluluk olmasını hedeflediğimi anlatayım, sizler de aklınıza gelen soruları, önerilerinizi paylaşın. Bunu herkese açık bir tanıtım toplantısı gibi düşünün haliyle sonraki DER-YA buluşmalarımızı sadece üyelerimize açık olarak yapacağız.

12 Eylül akşamı birlikte olmak dileğiyle 🙋🏻‍♂️

Pardon şunu da hatırlatayım, üye sayımız 100’e ulaştığında bu yıl için başka kayıt almayacağız, sonra hayıflanmamak için kaydınızı önden yaptırabilirsiniz. 

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum

Okumaya devam edin