Formül

DER-YA’nın kimyası

Kurduğum DER-YA Topluluğu’nun biraz kimyasından bahsetmek istiyorum, podcastimi takip edenler buna yabancı değiller zaten. Bir analoji yapıyorum; değer yaratmanın formülü ve onun bir araya getirdiği “elementler”den bahsediyorum. Bu toplulukta da bu “değerler” ile hemfikir olan kişilerin yer almasını arzu ediyorum.

Curiosium : Meraklı kişiler. Başkalarından neler öğrenebileceğimizi merak ediyoruz. Kendi fikirlerimizin yaratacağı etkiyi merak ediyoruz.

Collectivium : Yalnız değiliz, birlikte ortaya çıkarabileceğimiz bir çok iş, etki var. Öte yandan herkes yardım almak için yardım etmesi gerektiğinin bilincinde.

Diversium : Farklı eğitim, yerleşim ve birikime sahip kişiler. Günlük hayatımızda kolaylıkla karşılaşamayacağımız bu çeşitliliğin büyük bir zenginlik olduğunun farkındayız.

Positivium : Bardağın yarısının suyla, hayatın fırsatlarla dolu olduğunu görüyoruz. Bir fikrin neden olamayacağını değil nasıl olabileceğini konuşuyoruz.

Actorientum : Etraflıca irdeliyoruz ama hızlı hareket ediyoruz. Varsaymıyoruz, soruyoruz. Durup uzun uzadıya plan yapmak yerine küçük denemelerle mesafe kat ediyoruz, hız kazanıyoruz.

Bu sonuncusu başlı başına üyelik testi gibi; harekete geçmeye hazır değilseniz muhtemelen üye olmaya da hazır değilsinizdir.

Bazen bir konuyu anlatmanın diğer bir yolu da hariç kalanları anlatmaktır.
Peki bu topluluk kimlere göre değil:
• Sadece kendini dinlemeyi, dinletmeyi sevenlere
• Statü, mevki meraklısı hep bana’cılara
• Yankı odalarında yaşayanlara, farklı fikirlere tahammülsüzlere
• Fikirlerine aşık olanlara, yapıcı yorumlara dahi kapatanlara,
• “Ondan şikayet, bundan şikayet”çilere
• Başkasından öğrenecek bir şeyi olmadığını ama başkalarına öğretecek çok şeyi olduğunu düşünenlere
• Çalışma hayatının çok başında olanlara veya paylaşacak bir şeyi henüz olmayanlara
• Sosyal medyadan tamamen izole yaşayanlara, hesabı varsa da şifresini unutanlara

Aklınızda başka soru varsa belki SSS bölümünde bulabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın