Daha iyi kararlar, alışkanlıklar

Dün size “kuracağım topluluğa katılır mısınız” diye sormuştum, anket devam ediyor, yanıt veren herkese çok teşekkür ediyorum. Katılanların yaklaşık yarısı karar vermek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirtti, haklı olarak. Başlayayım o zaman 😉

Hepimizin istediği, kariyerinde, kurmayı düşündüğü işte, hayatında daha iyi kararlar almak. Bazı alışkanlıklarımızdan kurtulmak, yenilerini edinmek.

Bunun en iyi yolu aynı amaçları, duyarlılıkları paylaşan insanlarla bir araya gelmek. Bu topluluk size bunu vadediyor. Farklı alanlarda uzmanlığı olan kafa dengi insanları, birbirleriyle fikir alışverişi yapabilecekleri, hayallerini gerçekleştirmek için birbirlerine destek olup yardım edecekleri güvenli bir ortamda bir araya getirmek.

Bir şey yapmak istiyorsunuz, ancak yeterince bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsunuz, eğitim almanız gerektiğini düşünüyorsunuz, tam olarak hazır olup olmadığınızı bilmiyorsunuz. Kime danışacağınızı, onlara nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsunuz. Tabii reddedilme endişesi de yaşıyorsunuz.

Oysa bir başkası sizin çıkmak istediğiniz yoldan geçti, sizden önce denedi. Siz de bir başkasının hayalini gerçekleştirdiniz veya öyle birini tanıyorsunuz. Burada birbirinize karşılıklı destek olabilirsiniz.
Başarı hiçbir zaman garanti değil ama şansınızı arttırmak elinizde.

Diyebilirsiniz ki, sosyal medya da bu işi görmüyor mu?
Hemen hepimiz geçmişte facebook’ta veya Linkedin’de gruplara girdik veya hala oradayız. Ancak böyle bir paylaşımı oralarda yapamıyoruz. Belki çok göz önünde olduğundan veya daha önemlisi kimsenin verilmiş bir taahhüdü olmadığından.

Topluluk fikrini kafamda döndürmeye başladığımda uzun bir süre içeriğin ne olması gerektiğine ve bunu tek başıma nasıl gerçekleştirebileceğime kafa yordum. Sonra farkına vardım ki, bilgi her yerde, herkesin parmaklarının ucunda, eğitim programlarından geçilmiyor. Ancak kitabi bilgiden daha değerli olan birçok insanın kendi yaşanmışlıklarıyla yoğurduğu, kolektif bilgi. Mesele bunu bir araya getirmekte ve yönetmekte. (devam edecek)

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin