DYF Kitap Kulübü Temmuz’21 Toplantısı

DYF Kitap Kulübünde geçtiğimiz hafta 7. buluşmamızda Guy Standing’in Prekarya adlı kitabını konuştuk. Adet edindiğimiz üzere Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde katılımcılarımızın kitaba ilişkin görüşlerine zaman elverdiğince kısaltarak yer verdim.

Üye sayımız 160’ı geçti ancak bu defa toplantı mevcudumuz her zamankinin yarısı kadardı, sanıyorum tatile veya tatil telaşına denk geldik. Ben de kaydı Çeşme’de yaptım ve düzenledim.

Bu arada Ağustos ayında okuyacağımız kitabı da oylayarak belirledik. Peter Thiel’in “Sıfırdan Bire” adlı kitabını okuyup, 25 Ağustos Çarşamba akşamı saat 21:00’de buluşup konuşacağız. Linkten kaydolup bize katılabilirsiniz.

Okuduğumuz kitap hakkında birkaç not aktarayım.
2010 yılında yayınlamış bir kitap ama güncelliğinden yitirmediği gibi özellikle pandemi sonrasında değişen çalışma hayatına ilişkin çok geçerli tespitleri olduğunu söyleyebilirim.
Prekarya precarious ve proleterya kelimelerinden türetilmiş, yeni güvencesiz çalışanları tanımlıyor.
Proleterya veya orta sınıf gibi anlamını yitiren tanımlardan doğan boşluğu dolduruyor diyebiliriz. Bu grup şu an için çok net ayrıştırılabilir gibi görünmüyor ve farklı profillerden oluşuyor ama kitabın çalışma hayatına ve toplumun geleceğine ilişkin çok çarpıcı tesiptleri var. Çözüm önerilerine de değiniliyor son bölümde ancak insanlara güven verecek bir yarın vaadinin şüphesiz kolay ve tek bir çözümü yok.

Bu linkten toplantımızdan yaptığım derlemeyi dinleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin