birnoktabir.com

Sağlık alanında girişimler

Apple CEO’su Tim Cook 2018’de bir söyleşide Apple’ın insanlığa en büyük katkısının “sağlık” alanında olmasını umduğunu söylemişti.

Düşününce hiç şaşırtıcı değil, “müzik” demeyecekti herhalde. Teknoloji ilerledikçe insanın ölümsüzlüğü arzulaması beklenen bir durum. Apple bünyesinde doktorlar, sağlık koçları ve mühendislerden oluşan küçük bir sağlık ordusu barındırıyor. Apple watch şimdilik önde gelen ürün. Bu konuda hala gideceği mesafe olduğunda birleşiyor uzmanlar. Apple’a önerdikleri (hepsi birbirinden heyecan verici) bazı alanlar şöyle:
⚕ Daha iyi uyku takibi
⚕ Teletıp (uzaktan konsültasyon)
⚕ Daha çok kadın sağlığına odaklanma (adet takibi, doğurganlık)
⚕ Başka tıbbi cihazlarla ortak çalışma
⚕ Yeme takibi (yediğinizin resminden kalori hesabı gibi)
⚕ Daha çok yaşlılara odaklanma

Bizdeki sağlık girişimleri ile ilgili bir paylaşıma denk geldim. Bayer‘in Girişim Hızlandırma Programı G4A Turkey sağlık alanındaki 11 kategoride 108 startup’ı tanıtmak için bir harita yayınlamış.

Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak iki unsur bence markalaşma ve yurtdışına açılabilen girişimler. Ben de kendi adıma bu iki alanda elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum.
Ha gayret! Ya kısmet! 😊

Derleme yaptığım haberin kaynağı: https://www.cnbc.com/2020/06/20/apple-still-has-a-lot-of-room-to-grow-in-health-care.html
Bayer haberinin kaynağı:https://www.birnoktabir.com/bayer-turkiye-startup-ekosistemi-icin-saglik-girisimci-haritasi-hazirliyor

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın