Image by ShonEjai from Pixabay

Para saadet getirmez ama saadet para getirir mi?

Para saadet getirmez ama saadet para getirir mi?

İş hayatında başarının sadece %25’i IQ seviyesi ile ilişkilendirilebiliyormuş, geri kalan %75 ise sizin iyimserlik seviyeniz, aldığınız sosyal destek ve stresi tehditten ziyade yenmeniz gereken bir zorluk olarak görmenizle ilgiliymiş.
Hayatta  mutlu olmak için başarılı olmak gerek gibi bir kabülümüz var. Ama hedefler hedefleri kovalıyor ve ona erişsek bile biz kısa süreli bir tatmin yaşayıp bir sonraki mücadeleye atılıyoruz. Oysa yine yapılan araştırmalara göre pozitif bir duygu durumunda beynimiz daha hızlı, yaratıcı ve verimli çalışıyor. Yani biz birşey başararak mutlu olmak yerine mutlu olmayı becerebilsek, koşullanmayı tersine çevirsek meseleyi çözeceğiz.
Zira pozitif olduğumuzda salgılanan dopamin, bizi mutlu etmekle kalmıyor, beyindeki öğrenme için bütün merkezleri aktive ediyor böylece çevreye adaptasyonumuz da artıyormuş.

İşte size birkaç öneri; hergün şükrettiğiniz üç şey not alın bir deftere, veya başınıza gelen bir olayı yazın. Bunları tekrar etmek hayata bakış açınızı yeniden çerçeveleyecek. Hergün kısa süreli de olsa meditasyon veya fiziksel egzersiz, hatta birine yapacağınız bir iltifat veya küçük bir iyilik size bu iç huzurunu getirebilir.

Bu bilgileri şu TED videosundan aldım. Harika bir hikaye anlatıcı Shaw Achor https://www.ted.com/talks/shawn_achor_the_happy_secret_to_better_work#t-152144

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin