Zuckerberg’in 2020’ler için öngörüleri

Mark Zuckerberg’i tanımayan yok. Geçenlerde son on yılın en çok indirilen 10 uygulamasından ilk dördünün kendisine ait olduğunu öğrendim. Bunun ne kadar önemli bir güç olduğu tartışılmaz. Bu yıl başında 2020’li yıllar için öngörülerini yazmış, kulak vermekte fayda var. Mark Bey özetle diyor ki;
Sosyal medya iyi hoş, güldük eğlendik ama bu kadar büyük ortam yeterince samimileşmeye imkan sağlamıyor. O yüzden daha derin ilişkilerin kurulabileceği küçük topluluklar önem kazanacak.
İş fırsatları herkese yayılacak, ticaret ve para akışı ucuzlayıp, kolaylaşacak, ekonomi de daha stabil hale gelecek.
Arttırılmış ve sanal gerçekliğin hayatımıza daha fazla girmesiyle mekana bağlı olmaktan kurtulacağız, hatta sosyal anlamda büyük şehirlerin yükü azalacak, herkes işini kırsalda daha ucuz ve sağlıklı bir ortamda yürütebilecek.
Dijital platformların kuralları hala net değil ve neyin doğru olduğu tartışılıyor. Hükümetler de adil ve demokratik şekilde düzenlemelere gitmeli. Ama biz de Facebook olarak bağımsız yönetim örneği olacak bir Gözetim Kurulu’nu hayata geçireceğiz. İçerik hakkında itirazlarını kişiler bu üst kurula taşıyabilecekler, başarılı olursa gelecekte sosyal platformların yönetimi konusunda bir model olabilir diyor.
Siz ne düşünüyorsunuz, sizi en çok ne heyecanlandırıyor bunların arasında?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın